Skip to main content
Home » Vermogensbeheer » Luxemburgse finesse in een Belgisch jasje
Vermogensbeheer

Luxemburgse finesse in een Belgisch jasje

In samenwerking met
In samenwerking met

OneLife is een financiële dienstverlener die de zaken graag anders aanpakt. Zij bieden onafhankelijke financiële adviseurs toegang tot een reeks Belgische verzekerings- en vermogensoplossingen die volop gebruikmaken van Luxemburgse “financial engineering”. Tom Vanderkelen en Nicolas Milos leggen uit wat dat betekent.

Nicolas Milos

Advocaat aan de balie van Brussel

Tom Vanderkelen

Consulent OneLife

Al sinds 1991 biedt OneLife fondsen aan financiële adviseurs aan die hun klanten net dat ietsje meer willen bieden. “Wie in ons land in fondsen wil beleggen, komt al snel uit bij de vier, vijf grootbanken die in België netjes de markt onder mekaar verdelen”, zegt Tom Vanderkelen, consulent OneLife. “Op zich is daar niks mis mee, alleen is niemand in alles de beste. Je komt bij de bekende spelers ook altijd dezelfde fondsen tegen. Wij hebben een veel rijker en dieper aanbod onder de naam BeLife en kunnen volop aan cherry picking doen: naar beheerder, naar geografie, naar methodiek… noem maar op. En voor elke parameter selecteren we enkel de spelers die zich ten opzichte van hun peers in het eerste kwadrant bevinden.” 

Deze manier van werken doet denken aan de aanpak van high end wealth managers die meestal echter ver buiten het bereik van modale investeerders liggen. Nochtans kan je in BeLife al instappen vanaf 10.000 euro. De producten worden als een Tak 23-levensverzekering aangeboden, daardoor kan het vermogen belegd worden in een breed aanbod van fondsen en kan er flexibel worden geschakeld tussen verschillende beleggingen. Dat biedt voordelen op het vlak van risicospreiding, fiscale optimalisatie en successieplanning.

“De Tak 23-structuur is een soort omhulsel”, zegt Tom. “Wij werken binnen het wettelijke kader van de verzekeringsmakelaars en daarom bieden we onze producten dus op deze manier aan. Voor de klant maakt dat niet veel uit en het werkt a priori niet kostenverhogend. Elke fondsbeheerder krijgt een deel commissie, zoals gebruikelijk en ze delen die voor een stukje met ons.”

Alle transacties verlopen ook gewoon via Belgische banken en depotbanken en het product valt onder toezicht van zowel de FSMA als de Nationale Bank van België. Omdat BeLife een Belgisch product is, moet de polishouder ook geen extra of bijzondere belastingrapportering doen. Het geld blijft steeds binnen de Belgische landsgrenzen. Tegelijk krijgt de klant dus wel toegang tot een brede selectie externe fondsen, waarvan de waarde op elk moment online opgevolgd kan worden via beveiligde digitale platformen.

Nog een ander voordeel van OneLife is diepe know-how die ze kan aanbieden op het vlak van Tak 23. “Veel Belgische maatschappijen kennen de finesses en de ins en outs van Tak 23 onvoldoende”, zegt Nicolas, advocaat aan de Balie te Brussel. “De overgrote meerderheid heeft dit product minder dan twintig jaar in portefeuille. Daardoor worden de voordelen vaak ook te weinig uitgeput, bijvoorbeeld in het kader van successieplanning. Het is bijvoorbeeld perfect mogelijk om een “last” te formuleren en wettelijk te omkaderen, waarbij bijvoorbeeld de maatschappij verplicht is om schriftelijk toestemming te vragen aan de schenker wanneer de begiftigde(n) de polis ten gelde wil maken. Dat is een geruststelling voor de schenker. Wanneer dan weer ingetekend wordt met twee titularissen, zal, bij de dood van een van hen, de andere automatisch verzekeringsnemer worden, door gewoon het overlijdensattest aan de maatschappij te bezorgen. Bij effecten is dat niet zo, daar worden de rekeningen geblokkeerd. Er zijn daarnaast ook bijvoorbeeld heel wat mogelijkheden rond vruchtgebruik of om aan “generation skipping” te doen. Tot slot is de Tak 23 ook fiscaal een erg interessant vehikel waarop bijvoorbeeld geen roerende voorheffing verschuldigd is en dat ook in de toekomst verder een vereenvoudigde fiscaliteit geniet (in een Tak 23 is de meerwaardebelasting enkel bij afkoop van toepassing).”

De conclusie is duidelijk: met BeLife en haar Luxemburgse knowhow positioneert OneLife zich dus als een brug tussen de klassieke Belgische verzekeringsmarkt en de wereld van de geavanceerde vermogensplanning. Het combineert de transparantie en het toezicht van een Belgisch product met de flexibiliteit en diepgang van Luxemburgse financial engineering. Zo kunnen ook particuliere beleggers met een beperkter startkapitaal profiteren van oplossingen die vroeger enkel voor de happy few waren weggelegd. In een markt die vaak door de grootbanken wordt gedomineerd, biedt OneLife daarmee een verfrissend alternatief: meer keuze, meer controle en meer mogelijkheden om vermogen op een doordachte manier op te bouwen en door te geven.

Next article