Skip to main content
Home » Innovatie » Vlaanderen hoeft zich internationaal niet kleiner voor te doen
Innovatie

Vlaanderen hoeft zich internationaal niet kleiner voor te doen

Olivier Van Orshoven, HOOFD VAN STARTUP.FLANDERS

Geen spectaculaire wolkenkrabbers, geen Silicon Valley-cultuur. Toch groeit achter de schermen een Vlaamse startupsector die steeds meer gewicht krijgt. Het ecosysteem vertegenwoordigt vandaag meer dan 84 miljard euro ondernemingswaarde. Dit is geen niche meer, maar een economische realiteit.

Waar komt dit vandaan? Olivier Van Orshoven, hoofd van Startup.Flanders, ziet drie redenen.

Eerst: innovatie en samenwerking. Vlaanderen investeert 3,57 procent van zijn bbp in onderzoek en ontwikkeling en behoort daarmee tot de internationale wereldtop. Universiteiten en onderzoekscentra zoals Imec, VIB, VITO en Flanders Make werken nauw samen met bedrijven en ondernemers. Dat zorgt voor een sterke pipeline en talent, met internationale expertise in deeptech en life sciences.

Een tweede sterkte zijn onze founders. Vlaamse ondernemers zijn pragmatisch, technisch sterk en gericht op klanten en omzet. Een beperkte thuismarkt dwingt hen om vanaf het begin internationaal te denken en snel te bewijzen dat hun technologie commercieel werkt.

“Vlaamse founders zijn niet minder ambitieus. Ze zijn sterk in technologie, klanten en uitvoering. Voor investeerders betekent dit een sterke basis met veel groeipotentieel.”

We zijn geen startupregio in wording, maar een startupregio die nog te weinig internationaal bekend is.

Ten derde is er onze internationale connectiviteit. Vlaanderen ligt midden in Europa’s sterkste wetenschaps- en technologiecluster, met super startuphubs als Londen, Parijs, Amsterdam en Berlijn op korte afstand. Bedrijven kunnen gebruikmaken van grotere Europese ecosystemen en profiteren zelf van een compact en verbonden ecosysteem. Ideaal voor jonge groeibedrijven.

Toch blijft er één belangrijke uitdaging: voldoende groeikapitaal. Onze lokale fondsen zijn sterk in vroege financieringsrondes en helpen bedrijven scale-ready te worden. Voor de volgende groeifase zijn grotere tickets en internationale investeerders nodig om wereldwijd te kunnen schalen.

“Onze uitdaging is niet langer om goede startups te creëren. Die pipeline is er. We moeten vermijden dat Vlaamse bedrijven hun internationale groeifase noodgedwongen elders moeten financieren.”

We willen Vlaanderen niet verkopen als het volgende Silicon Valley. We willen tonen wat Vlaanderen al is: een compact, technologisch sterk en internationaal verbonden ecosysteem dat bedrijven voortbrengt die wereldwijd kunnen winnen.

Vlaanderen hoeft zich internationaal niet kleiner voor te doen dan het is. We zijn geen startupregio in wording, maar een startupregio die nog te weinig internationaal bekend is.

Next article